Pojďme se podívat na to, jakým způsobem technologie přispívají k emisím CO2. Vše začíná u vašeho PC, které spotřebovává elektrickou energii. Zůstaneme-li u e-mailů, tak dalším prvkem je energie potřebná pro provoz softwarových aplikací jejichž prostřednictvím e-mail odesíláte. Dále následuje samotný datový přenos vašeho sdělení a uchování informací na serverech provozovatele. Uvědomme si, že například takový Seznam, který se pro laiky může tvářit jako jednoduchý e-mailový klient „běží“ na mnoha stovkách serverů. Mimo přímé spotřeby energie na provoz jsou tyto farmy pro zajištění bezproblémového provozu vybaveny výkonnou klimatizací a ventilací. A jsme u toho.
Uvažovali jste někdy o tom, jaké emise CO2 vyvolá něco tak banálního jako je vyhledávání na Google? Sunday Times s odvoláním na harvardské fyziky uvádí, že provedení dvou vyhledávání na Google má srovnatelný dopad jako ohřátí rychlovarné konvice plné vody, něco mezi 7-15g CO2. Zdá se vám to přehnané? Je to daň za rychlost vyhledávání. Google posílá výsledek vyhledávání ze serveru, který ho poskytne nejrychleji. Ať už je v sousední zemi nebo na druhém konci světa. Úžasně účinné, ale energeticky náročné.
Na stránkách CO2stats si můžete nejen spočítat, jak je na tom vaše webová prezentace z pohledu emisí oxidu uhličitého, ale také zjistit, jak ji udělat „zelenější“ a ještě podpořit vaše PR. Autoři například doporučují snížit datovou velikost vašeho webu, čímž nejen snížíte uhlíkovou stopu, ale také zefektivníte pohyb na stránkách a získáte více zákazníků.
Je jasné, že se bez moderních technologií neobejdeme. Ale jak dopady na životní prostředí zmírnit? Poskytovatelé serverového „železa“ jako Intel, HP nebo IBM jistě doporučí nejmodernější modely z jejich produktových řad s vyšším výkonem a nižší spotřebou energie. Firmy mají také možnosti zefektivnit chladící mechanizmy.
Ale i běžný uživatel internetu může přispět ke snížení emisí. Například tím, že „tu báječnou pětimegovou prezentaci, kterou jsem dostal od kamaráda“ nepřepošlu dál. Pro představu i umírnění „rozesílač“ může zanechat uhlíkovou stopu větší než rozjíždějící se automobil.
Svoboďák
Zdroje: Sunday Times, NETGURU, CO2stats, Greenbang, Greenpeace.